Informacje

Nietrzeźwy kierujący wyeliminowany z ruchu dzięki obywatelskiej postawie

Data publikacji 21.02.2020

Małżeństwo ze Żnina ujęło na gorącym uczynku nietrzeźwego kierowcę, który wcześniej spowodował kolizję. Ich postawa być może zapobiegła tragedii, bo mężczyzna w organizmie miał ponad 2 promile alkoholu. 72-latkowi grozi teraz do 2 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj (20.02.20) dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Żninie otrzymał zgłoszenie o kierowcy, który prawdopodobnie był pod wpływem alkoholu. Skierowani na miejsce funkcjonariusze zostali tam małżeństwo, które poinformowało o swoich przypuszczeniach. Mieszkańcy Żnina przekazali ponadto, że podejrzany mężczyzna swoim pojazdem uderzył w zaparkowane auto i odjechał. 

Policjanci podjęli czynności na miejscu zdarzenia drogowego z właścicielką uszkodzonego samochodu. Wówczas ponownie skontaktował się z nimi dyżurny informując o obywatelskim ujęciu tego kierowcy. Para zauważyła mężczyznę na parkingu przy jednym z marketów. Ujęli go, gdy próbował odjechać i uniemożliwili dalszą jazdę.

Policjanci sprawdzili trzeźwość 72-latka. Okazało się, że w organizmie miał ponad dwa promile alkoholu.   

Nieodpowiedzialny kierowca wkrótce usłyszy zarzut. Zgodnie z kodeksem karnym grozi mu do dwóch lat więzienia, wysoka grzywna oraz długoletni zakaz prowadzenia pojazdów. Poniesie także konsekwencje uszkodzenia pojazdu.

Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej, który każdemu obywatelowi daje art. 243 Kodeksu postępowania karnego. Przestępcę można zatrzymać zarówno na gorącym uczynku, jak i po pościgu, podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa. Trzeba jednak pamiętać, że takie prawo przysługuje w jednym z dwóch przypadków: gdy zachodzi obawa ukrycia się sprawcy bądź, gdy nie można ustalić jego tożsamości. Zatrzymanego w ten sposób przestępcę należy niezwłocznie przekazać w ręce policji.   

Powrót na górę strony