Wiadomości

Zachowajmy rozwagę w czasie przedświątecznych zakupów

Data publikacji 21.12.2020

Do Świąt Bożego Narodzenia pozostało kilka dni. Dla większości to ostatni moment, aby zrobić przedświąteczne zakupy. Nie dajmy się oszukać i okraść. Nie zapominajmy również o aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

Okres przedświąteczny to czas robienia zakupów w sklepach, galeriach oraz w Internecie. Pamiętajmy o kilku ważnych zasadach, aby nie stać się ofiarą przestępstwa.

Z uwagi na epidemię, bardzo często dokonujemy zakupów w Internecie. Kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

Sprawdźmy opinię o sprzedawcy oraz oferowanych produktach. Zachowajmy prowadzoną korespondencję ze sklepem internetowym, pomoże to w wykryciu nieuczciwego sprzedawcy. Korzystajmy ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych, poprzez wpisane ich adresów w przeglądarkę. Coraz częściej dochodzi do oszustw z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych Blik. Przestępcy włamują się na konto portalu społecznościowego, gdzie podszywając się pod znajomych proszą o przesłanie pieniędzy. Zachowajmy czujność. Przede wszystkim należy skontaktować się telefonicznie ze znajomym, aby potwierdzić, czy na pewno potrzebuje środków finansowych. Zadbajmy o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali, komunikatorów oraz kont bankowych.

Dochowajmy wszelkich starań aby w sklepie, galerii handlowej, czy targowisku, nie stać się ofiarą kieszonkowca. Cenne rzeczy jak telefon, czy gotówkę, przechowujmy w plecaku lub torebce, zawsze zamkniętej i trzymanej w zasięgu wzroku. Nie przechowujmy wszystkich pieniędzy w jednym miejscu i nie zabierajmy ze sobą dużej ilości gotówki. Nie pozostawiajmy na widoku w samochodzie cennych rzeczy, które mogą stać się łupem złodzieja.  

Pamiętajmy o aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Wizyty w sklepach, galeriach, czy targowiskach ograniczmy do niezbędnego minimum. Pamiętajmy o obowiązku zakrywania nosa i ust, trzymaniu dystansu.                 

Najważniejsze jest zdrowie i życie, nasze i najbliższych.

Powrót na górę strony