O cyberprzemocy z gimnazjalistami
W ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo…przez cały rok szkolny” mł. asp. Michał Starczewski spotkał się wczoraj z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Żninie. Policjant wyjaśnił czym jest cyberprzestępczość i cyberprzemoc. Wspólnie rozważano czy korzystanie z Internetu jest ryzykowne i niebezpieczne. Analizowano możliwości i korzyści jakie daje globalna sieć, ale przede również zagrożenia, jakie niesie ze sobą niewłaściwe posługiwanie się komputerem.
W poniedziałek (18.09.2017r.) w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Żninie odbyło się spotkanie dzielnicowego żnińskiej komendy mł. asp. Michała Starczewskiego z uczniami I klasy gimnazjum. Głównym tematem było coraz bardziej powszechne wśród młodzieży zjawisko cyberprzemocy. Funkcjonariusz uświadamiał użytkownikom komputera i Internetu, dlaczego ich bezpieczeństwo w sieci jest zagrożone bardziej niż innych. Opowiedział, jakie negatywne skutki niesie zupełnie swobodne korzystanie z powszechnych w dzisiejszych czasach portali społecznościowych oraz komunikatorów internetowych i jak im zapobiec. Policjant zwrócił także uwagę, jaki wpływ na psychikę dorastających dzieci i młodzieży mają nieodpowiednie do wieku programy i gry komputerowe. Były także przestrogi o skutkach prawnych przestępstw w sieci. Uczniowie dowiedzieli się m.in. co grozi za rozpowszechnianie w Internecie materiałów bez zgody autora, umieszczanie obraźliwych i wulgarnych informacji, zdjęć czy filmów oraz nielegalne pobieranie muzyki i programów.
Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo… przez cały rok szkolny”, została objęta patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka i nawiązuje do poprzednich kampanii MSWiA, w ramach których w całej Polsce odbyły się tysiące spotkań propagujących wiedzę o bezpieczeństwie – szczególnie wśród dzieci i młodzieży.