Debata o bezpieczeństwie w gminie Barcin
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żninie zorganizowali debatę „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” dla mieszkańców gminy Barcin. Funkcjonariusze przedstawili, w jaki sposób działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacja „Moja Komenda”. Podczas spotkania poruszano tematy związane z bezpieczeństwem. Była to również dobra okazja do wymiany informacji na temat zagrożeń i poznania społecznych oczekiwań.
Wczoraj (11.12.18) z inicjatywy p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Żninie kom. Mariusza Gaika w sali konferencyjnej Miejskiego Domu Kultury w Barcinie odbyła się debata poświęcona bezpieczeństwu na terenie gminy Barcin „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”.
W debacie udział wzięli: z-ca Naczelnika WPiRD KPP Żnin podinsp. Krzysztof Jaźwiński, Komendant KP Barcin asp. sztab. Roman Kaczmarek, z-ca Komendanta KP Barcin kom. Tomasz Mellem, koordynator ds. profilaktyki społecznej żnińskiej komendy asp. szt. Edyta Gościńska, dzielnicowy asp. Artur Sośnicki, oficer prasowy KPP Żnin mł. asp. Wioleta Burzych, koordynator KMZB sierż. szt. Mateusz Smaga oraz funkcjonariusze ORD KPP Żnin: sierż. szt. Marcin Marciniak i sierż. Piotr Kasprzak. W spotkaniu uczestniczyli również Komendant Straży Miejskiej w Barcinie Pan Waldemar Polanowski, rzecznik prasowy KP PSP w Żninie kpt. Mirosław Wrzesiński oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dla których debata została zorganizowana.
Podinsp. Krzysztof Jaźwiński opowiedział o aplikacji mobilnej „Moja Komenda”. Wyjaśnił, że przede wszystkim ułatwia ona kontakt z Policją, pozwala w szybki i łatwy sposób wyszukać adres dowolnej jednostki oraz zawiera dane kontaktowe wszystkich dzielnicowych. Zachęcał do korzystania z tego narzędzia oraz przedstawił krótki film obrazujący mechanizm jej działania.
W dalszej części sierż. szt. Mateusz Smaga omówił zagrożenie przestępczością na terenie gminy Barcin. Policjant przedstawił dane statystyczne dotyczące ilości podjętych interwencji publicznych i domowych, prowadzonych procedur niebieskich kart, kolizji i wypadków drogowych, a także wybranych kategorii przestępstw popełnionych na terenie gminy w bieżącym roku. Zaprezentował sylwetki dzielnicowych i rejony ich działania. Następnie funkcjonariusz opowiedział o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem której obywatele mogą zgłaszać niepokojące ich zagrożenia. Pokazał, w jaki sposób można to zrobić w praktyce. Przedstawił również charakterystykę zgłoszeń na KMZB w gminie Barcin.
Asp. szt. Edyta Gościńska przestrzegała seniorów przed coraz to nowymi metodami oszustw, m. in. metodą na tzw. wnuczka czy policjanta. Wymieniła sposoby, dzięki którym można uchronić się przed utratą oszczędności. Omówiła tematykę dotyczącą bezpiecznego poruszania się pod drodze w kontekście prowadzonych działań profilaktycznych. Wszystkim uczestnikom debaty wręczyła kolorowe odblaski.
Obecny na miejscu komendant Straży Miejskiej w Barcinie zapoznał zebranych z regulacjami prawnymi dotyczącymi spalania odpadów w piecach centralnego ogrzewania i prowadzonymi w tym zakresie kontrolach. Strażak przestrzegał przed zagrożeniami związanymi z powstawaniem pożarów i zatruciem tlenkiem węgla.
Po prezentacjach i wystąpieniach przyszedł czas na dyskusję. Zebrani chętnie zadawali pytania i wskazywali obszary, w których oczekują działania policjantów. Wymienili miejsca, w których częściej powinny pojawiać się patrole oraz miejsca niebezpieczne na drodze w szczególności dla pieszych.
Koordynatorka ds. profilaktyki społecznej podsumowała debatę. Zapewniła, że wszystkie uwagi i informacje, które przekazali mieszkańcy gminy Barcin na spotkaniu, zostaną uwzględnione podczas planowania codziennych służb. O ich wyniku obywatele zostaną poinformowali podczas debaty ewaluacyjnej w przyszłym roku.