Potrącenie pieszej na pasach w Żninie
Nałożeniem mandatu i punktów karnych zakończyła się kolizja, do której doszło wczoraj na przejściu dla pieszych w Żninie. 79-letni motorowerzysta najechał na osobę nadzorującą bezpieczne przejście przez jezdnię.
Wczoraj (10.03.20) około godz. 14.00 dyżurny żnińskiej komendy Policji został powiadomiony o potrąceniu pieszej, do którego doszło w Żninie na ul. Szpitalnej. Na miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci ogniwa ruchu drogowego.
Z ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 79-letni mieszkaniec gminy Żnin, który kierował motorowerem, najechał na kobietę, która zajmuje się bezpiecznym przeprowadzaniem pieszych przez drogę krajową nr 5. Do uderzenia doszło, gdy „Agatka” schodziła z pasów. Piesza została przewieziona do szpitala. Na szczęście nie odniosła poważniejszych obrażeń.
79-latek, który przyczynił się do kolizji został ukarany mandatem i punktami karnymi.
Przypominamy, że nie tylko policjanci są uprawnieni do dawania poleceń i sygnałów na drodze. Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym polecenia lub sygnały może dawać uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze:
1) policjant;
2) żołnierz Żandarmerii Wojskowej lub wojskowego organu porządkowego, zabezpieczający przemarsz lub przejazd kolumny wojskowej albo w razie akcji związanej z ratowaniem życia lub mienia;
3) funkcjonariusz Straży Granicznej;
3a) inspektor Inspekcji Transportu Drogowego;
3b) umundurowany funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej;
3c) strażnik gminny (miejski);
4) pracownik kolejowy na przejeździe kolejowym;
5) osoba działająca w imieniu zarządcy drogi lub osoba wykonująca roboty na drodze na zlecenie lub za zgodą zarządcy drogi;
6) osoba nadzorująca bezpieczne przejście dzieci przez jezdnię, w wyznaczonym miejscu;
7) kierujący autobusem szkolnym w miejscach postoju związanych z wsiadaniem lub wysiadaniem dzieci;
7a) ratownik górski podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej;
8) strażnik leśny lub funkcjonariusz Straży Parku – na terenie odpowiednio lasu lub parku narodowego;
9) strażak Państwowej Straży Pożarnej podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej;
10) członek ochotniczej straży pożarnej podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej;
11) funkcjonariusz Służby Ochrony Państwa podczas wykonywania czynności związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa ochranianych osób, obiektów i urządzeń;
12) pilot podczas wykonywania czynności związanych z pilotowaniem przejazdu pojazdu nienormatywnego.
Wszystkie wyżej wymienione osoby mogą przystąpić do realizowania czynności związanych z kierowaniem ruchem drogowym po odbyciu przeszkolenia w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Z przepisów ustawy wynika, że muszą być łatwo rozpoznawalne i widoczne z dostatecznej odległości zarówno w dzień, jak i w nocy. Powinny być wyposażone w tarczę do zatrzymywania pojazdów oraz ubranie z elementami odblaskowymi i napisem „KIEROWANIE RUCHEM” lub „STOP”.
Polecenia i sygnały dawane przez wymienione powyżej osoby są wiążące dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, zarówno dla pieszych, jak i kierujących. Niezastosowanie się do nich jest wykroczeniem z art. 92§1 kodeksu wykroczeń.