Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie żnińskim
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie dzięki, któremu wielu mieszkańców naszego regionu podzieliło się z Policją swoimi spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w miejscu ich zamieszkania, pracy, nauki czy wypoczynku. Każde naniesione na mapę zagrożenie zostało sprawdzone, co z pewnością miało wpływ na poczucie bezpieczeństwa w naszym powiecie.
Przypomnijmy, że KMZB stworzono po to, by zwiększyć poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Za jej pośrednictwem można zgłaszać sytuacje niebezpieczne, które zaobserwowaliśmy w naszym otoczeniu. Są to m. in.: drogi, gdzie kierujący przekraczają dozwoloną prędkość lub nie stosują się do znaków drogowych; miejsca, w których jest spożywany alkohol bądź też grupuje się młodzież zagrożona demoralizacją. Jednak warto podkreślić, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy nadal korzystać z numeru alarmowego 112.
Od początku funkcjonowania mapy odnotowaliśmy łącznie 3 703 zgłoszenia, gdzie 64% z nich zostało potwierdzonych. W 2021 roku na terenie powiatu żnińskiego odnotowaliśmy łącznie 489 zgłoszeń dokonanych za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Blisko 50% przypadków zostało potwierdzonych.
W poszczególnych gminach powiatu żnińskiego sytuacja przedstawiała się następująco:
- Gmina Żnin – 49% zgłoszeń potwierdzonych
- Gmina Gąsawa – 41% zgłoszeń potwierdzonych
- Gmina Rogowo – 41% zgłoszeń potwierdzonych
- Gmina Janowiec Wielkopolski – 24% zgłoszeń potwierdzonych
- Gmina Łabiszyn – 73% zgłoszeń potwierdzonych
- Gmina Barcin – 51% zgłoszeń potwierdzonych
Najczęściej zgłaszanym zagrożeniem było przekraczanie dozwolonej prędkości - 163 zgłoszenia, w dalszej kolejności nieprawidłowe parkowanie - 141 zgłoszeń oraz spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym - 40 zgłoszeń.
Warto podkreślić, że zagrożenie naniesione na mapę zawsze powoduje właściwą reakcję służb. Do wyboru mamy 27 różnych kategorii zagrożeń. Można dodatkowo zamieścić opis lub fotografię. Z pewnością będą one pomocne w procesie weryfikacji zagrożenia.
Zachęcamy do korzystania z mapy!