Wiadomości

Debatowali o cyberzagrożeniach

Data publikacji 24.06.2022

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żninie wspólnie z dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 w Żninie zorganizowali debatę pn. „Cyberzagrożenia-bezpieczeństwo w sieci dzieci i młodzieży”. Podczas spotkania poruszano tematy związane z bezpieczeństwem w sieci. Ponadto funkcjonariusze przedstawili, w jaki sposób działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacja „Moja Komenda”. Była to również dobra okazja do wymiany informacji na temat zagrożeń i poznania społecznych oczekiwań.

Wczoraj (23.06.22) z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji w Żninie nadkom. Mariusza Gaika w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Żninie odbyła się debata poświęcona bezpieczeństwu w sieci pn. „Cyberzagrożenia-bezpieczeństwo w sieci dzieci i młodzieży”.

W debacie udział wzięli: Kierownik OPI KPP Żnin asp. szt. Krzysztof Brzykcy, oficer prasowy podkom. Wioleta Burzych, koordynator ds. profilaktyki społecznej sierż. szt. Katarzyna Leszczyńska-Krawczyk, asystent Zespołu ds. Wykroczeń mł. asp. Michał Robakowski, dzielnicowa sierż. szt. Ewelina Łasut. W spotkaniu uczestniczyli współorganizatorzy debaty–przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Żninie w osobach: Dyrektor Pan Marek Orzechowski, pedagog szkolny Pani Katarzyna Daszkowska oraz zaproszeni goście Pan Henryk Pawlaczyk Kurator Specjalista Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Żninie, pani pedagog Magdalena Ulatowska i pani pedagog Magdalena Kozłowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żninie oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Żninie.   

Na początku głos zabrał dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1. Pan Marek Orzechowski przywitał zebranych i zaprosił do debaty. W kilku słowach odniósł się do problematyki cyberprzemocy.  

Sierż. szt. Katarzyna Leszczyńska-Krawczyk opowiedziała jakiego rodzaju zagrożenia można napotkać w cyberprzestrzeni, przedstawiła charakterystykę zjawiska cyberprzemocy oraz opowiedziała o jej przejawach. Podała przykłady postępowań prowadzonych w żnińskiej jednostce Policji dotyczących cyberprzemocy, gdzie sprawcami i pokrzywdzonymi była młodzież. Wyjaśniła, co może być dowodem cyberprzemocy i w jaki sposób zgłaszać tego typu sytuacje. Opowiedziała także o działaniach profilaktycznych mających na celu przewidziane zjawisku cyberprzemocy, które były realizowane przez policjantów w 2020 i 2021 roku. Policjantka podkreśliła, że nie można być obojętnym na ludzką krzywdę, należy reagować kiedy jesteśmy świadkami przemocy i działać, kiedy są łamane choćby najmniejsze prawa człowieka.   

W dalszej części kurator Pan Henryk Pawlaczyk opowiedział o skutkach popełnienia czynu karalnego lub przejawów demoralizacji na gruncie Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Wyjaśnił jakie konsekwencje ponoszą nieletni sprawcy czynów karalnych, a także wymienił co może być przejawem demoralizacji. Zwrócił uwagę młodzieży na skutki cyberprzemocy w sferze emocjonalnej.  

Następnie pedagog szkolny Pani Katarzyna Daszkowska opowiedziała o  roli pracowników szkoły w przeciwdziałaniu oraz eliminowaniu skutków przemocy w sieci. Wskazała u kogo można szukać pomocy, wymienione zostały instytucje pomocowe. Jednak pani pedagog zachęcała przede wszystkim do sygnalizowania problemów w tym obszarze w pierwszej kolejności osobom z bliskiego otoczenia.

Panie pedagog Magdalena Ulatowska i Magdalena Kozłowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żninie wyjaśniły jak czuje się ofiara cyberprzemocy i jakie mogą być skutki hejtowania w sieci.

Następnie mł. asp. Michał Robakowski opowiedział o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem której obywatele mogą zgłaszać niepokojące ich zagrożenia. Wyjaśnił, w jaki sposób można to zrobić w praktyce. W ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” zaprezentował sylwetkę dzielnicowego, którego rejon służbowy obejmuje centrum miasta asp. Michała Starczewskiego. W jego zastępstwie podczas debaty uczestniczyła sierż. szt. Ewelina Łasut. Zachęcał do korzystania z aplikacji mobilnej „Moja Komenda”.

Po prezentacjach i wystąpieniach przyszedł czas na dyskusję. Zebrani chętnie zadawali pytania. Młodzież dopytywała o sytuacje, gdy ktoś prosi o przesłanie kodu BLIK, czy zawsze osoba, która doznała cyberprzemocy potrzebuje pomocy psychologa, jakie konsekwencje ponosi wytwórca tzw. „mema”.

Pan Dyrektor Marek Orzechowski podsumował debatę. Podkreślił, że zagrożenie cyberprzemocą jest obszarem, o którym warto i należy rozmawiać, w aspekcie działań profilaktycznych, a także post incydentalnych, aby zminimalizować jego skutki. Kilka słów podsumowania wygłosili także zaproszeni goście.    

podkom. Wioleta Burzych

 

 

 

  • Uczestnicy debaty zgromadzeni w sali gimnastycznej
  • Organizatorzy debaty i zaproszeni goście, którzy siedzą przy stole
  • Policjantka omawia statystykę dotyczącą działań profilaktycznych. Uczestnicy siedzą przy stole. Dzieci na ławkach tyłem do fotografa.
  • Przemawia kurator specjalista pan Henryk Pawlaczyk
  • Przemawia Pan Dyrektor Marek Orzechowski
Powrót na górę strony