Wiadomości

Tym razem nietrzeźwy na hulajnodze

Data publikacji 27.03.2023

Barcińscy policjanci zatrzymali do kontroli mężczyznę, który poruszał się na hulajnodze elektrycznej nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało blisko promil alkoholu. Jakie poniesie konsekwencje ten uczestnik ruchu drogowego, zadecyduje sąd. Przypominany o obowiązkach, jakie spoczywają na użytkownikach hulajnogi elektrycznej, urządzeń wspomagających ruch czy transportu osobistego.

W miniony tygodniu policjanci z barcińskiego komisariatu podjęli interwencję wobec mężczyzny, który poruszając się hulajnogą elektryczną, zlekceważył znaki nakazu oraz zakazu jazdy. Podczas czynności policjanci wyczuli od mężczyzny alkohol. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że 31-latek miał blisko promil alkoholu w organizmie. Jakie konsekwencje poniesie ten uczestnik ruchu, zadecyduje sąd. 

Przypominany, że kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu jest zagrożone karą aresztu albo grzywny nie mniejszej niż 2 500 złotych. Natomiast kierowanie pojazdem inny niż mechaniczny w stanie po użyciu alkoholu grozi karą aresztu bądź grzywny nie mniejszej 1 000 złotych. 

Nadejście wiosny z pewnością spowoduje, że częściej sięgniemy po hulajnogę elektryczną, urządzenia transportu osobistego czy urządzenia wspomagające takie jak: rolki, wrotki, deskorolki. Dlatego warto wspomnieć również o innych obowiązkach, jakie spoczywają na użytkownikach tych urządzeń. 

Użytkownik hulajnogi elektrycznej jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy nie ma drogi lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h. 

Kierujący może poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i nie ma drogi bądź pasa ruchu dla rowerów,  przestrzegając następujących zasad:
 - jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
 - zachowanie szczególnej ostrożności,
 - ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Przepisy zabraniają również przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów oraz ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów. 

Sprzętem sportowo-rekreacyjne napędzanym siłą mięśni między innymi: hulajnogą tradycyjną, deskorolką, rolkami, wrotkami można nimi poruszać się po chodnikach, drogach dla pieszych, w sytuacji gdy nie ma drogi dla rowerów, z prędkością zbliżoną do prędkością pieszego, gdzie należy ustąpić pierwszeństwa pieszemu. 

Powrót na górę strony