Wiadomości

Debata poświęcona cyberzagrożeniom

Data publikacji 29.03.2023

Po raz kolejny żnińscy policjanci przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 w Żninie zorganizowali debatę pod nazwą „Cyberzagrożenia - bezpieczeństwo w sieci dzieci i młodzieży”. Prelegenci rozmawiali o niebezpieczeństwach i skutkach wynikających z niewłaściwego korzystania z Internetu oraz odpowiedzialności prawnej młodzieży.

Wczoraj (28.03.23) w Szkole Podstawowej nr 1 w Żninie odbyła się debata ewaluacyjna poświęcona tematyce cyberzagrożeń i cyberprzestępczości pod nazwą „Cyberzagrożenia - bezpieczeństwo w sieci dzieci i młodzieży” w ramach cyklu debat „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”.

W debacie uczestniczyli: Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruch Drogowego podinsp. Krzysztof Jaźwiński, koordynator ds. profilaktyki społecznej mł. asp. Katarzyna Leszczyńska-Krawczyk oraz dzielnicowy asp. Michał Starczewski. W spotkaniu udział wzięli również współorganizatorzy debaty – przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Żninie Dyrektor Pan Marek Orzechowski, pedagog szkolny Pani Aleksandra Jakubowska oraz zaproszeni goście Pan Henryk Pawlaczyk Kurator Specjalista Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Żninie, pedagog Pani Magdalena Kozłowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żninie uczniowie oraz nauczyciele.

Jako pierwszy głos zabrał Dyrektor Szkoły, Pan Marek Orzechowski, który przywiał wszystkich obecnych i zachęcił do wysłuchania ważnych informacji, które mogą uchronić przed przykrymi konsekwencjami publikowania różnych treści w Internecie.  

Następnie mł. asp. Katarzyna Leszczyńska-Krawczyk wyszczególniła, na jakie zagrożenia można natrafić w sieci oraz jakie formy może przyjąć cyberprzemoc.

Natomiast kurator sądowy Pan Henryk Pawlaczyk opowiedział o skutkach popełnienia czynu karalnego lub przejawów demoralizacji na gruncie Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Objaśnił, jak łatwo popaść w konflikt z prawem i jakie konsekwencje może ponieść młody człowiek.

Pani Magdalena Kozłowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żninie wyjaśniła, co należy zrobić w sytuacji, gdy jesteśmy ofiarą cyberprzemocy oraz jakie mogą być skutki emocjonalne dla takiej osoby.

Z kolei Pani Aleksandra Jakubowska, pedagog szkolny zachęciła do szukania pomocy, wskazując gdzie możemy ją znaleźć. Omówiła przykłady hejtu, jak pojawiły się wśród uczniów. Podkreśliła, że warto zgłosić przejawy przemocy internetowej, aby uniknąć przykrych konsekwencji.

Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego, podinsp. Krzysztof Jaźwiński omówił zasady funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem której można zgłaszać niepokojące zagrożenia, które pojawiają się w „realu”.

W ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” w spotkaniu uczestniczył również dzielnicowy asp. Michała Starczewskiego, z którym kontakt można uzyskać między innymi za pomocą aplikacji mobilnej „Moja Komenda”, do której użytkowania zachęcamy.

  • przed grupą uczniów  występują osoby dorosłe
  • dzieci i młodzież patrzą na dorosłych, w tym policjantów
  • osoby dorosłe siedzą przy stole, skierowani twarzami w kierunku  uczniów
  • uczniowie zgromadzeni w  sali gimnastycznej, siedząc na ławeczkach  patrzą na prelegentów
  • uczniowie siedzą w  ławkach na  sali gimnastycznej, a przed mini jest stół za którym siedzą osoby dorosłe w tym trzech policjantów
Powrót na górę strony