Zajęcia poświęcone cyberprzemocy i przemocy rówieśniczej
Mł. asp. Katarzyna Leszczyńska-Krawczyk przeprowadziła zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Żninie. Tematem spotkania była przemoc rówieśnicza, cyberprzemoc oraz odpowiedzialność prawna nieletnich.
Zajęcia które przeprowadził policyjny profilaktyk w Szkole Podstawowej nr 2, miały na celu uświadamianie dzieciom czym jest przemoc i agresja. Policjantka przedstawiła prezentację multimedialną obrazującą zjawisko agresji rówieśniczej. Podała przykłady zachowań, które świadczą o przemocy, zarówno fizycznej jak i psychicznej. Zaznaczyła, że przemoc to nie tylko bicie czy popychanie. Wyjaśniła, że ofiarą przemocy stajemy się także, gdy jesteśmy przezywani, ośmieszani przez obraźliwe gesty, słowa czy rysunki, a także gdy ktoś niszczy lub zabiera nasze mienie. Wskazała, że groźba wyrządzenia krzywdy czy innej szkody, otrzymywanie obraźliwych sms-ów, telefonów, wiadomości na komunikatorach społecznościowych, złośliwe komentowanie sytuacji rodzinnej, materialnej, wyglądu, wad fizycznych stanowią znamiona przemocy. Policjantka wyjaśniła jak ważna jest ochrona własnego wizerunku i innych osób w sieci. Radziła, aby dobrze przemyśleć, jakie treści młodzież chce zamieścić w przestrzeni publicznej.
Omówiono także aspekty dotyczące odpowiedzialności prawnej nieletnich. W ramach akcji „Świeć przykładem” policjantka zachęcała do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko wtedy, gdy wymagają tego przepisy ruchu drogowego. Wyjaśniła, że nawet niewielki odblask pozwala zdecydowanie szybciej dostrzec pieszego na drodze.
autor: kom. Wioleta Burzych