O cyberprzestępczości i uzależnieniach na spotkaniu z policjantami
Żnińscy policjanci spotkali się z uczniami Zespołu Szkół Niepublicznych w Gąsawie. Mundurowi wygłosili prelekcję dotyczącą zagrożeń wynikających z użytkowania internetu oraz profilaktyki uzależnień.
Koordynator ds. profilaktyki społecznej mł. asp. Katarzyna Leszczyńska-Krawczyk oraz dzielnicowy st. asp. Karol Susz wygłosili prelekcję dla uczniów Zespołu Szkół Niepublicznych w Gąsawie. Policjanci podczas spotkania poruszali tematykę dotyczącą zagrożeń wynikających z użytkowania internetu oraz profilaktyki uzależnień, a także odpowiedzialności nieletnich za popełnione czyny karalne.
Mundurowi wyjaśnili, że do cyberprzemocy można zaliczyć wyzywanie, ośmieszanie, oczernianie innej osoby bądź grupy osób za pośrednictwem internetu. Cyberprzemocą jest również filmowanie lub fotografowanie kogoś bez jego zgody, a następnie zamieszczanie w sieci tych materiałów. Taką formą przemocy są zagrożone w szczególności dzieci i młodzież, które nie zdają sobie sprawy z czyhających na nie internetowych niebezpieczeństw.
Funkcjonariusze krok po kroku wyjaśnili czym jest zjawisko cyberprzestępczości i jakimi metodami posługują się sprawcy. Wskazali również sposoby, jak się przed nimi ustrzec. Radzili, gdzie szukać pomocy i wsparcia w przypadku stania się ofiarą takiego przestępstwa.
Prelegenci podczas swojego wystąpienia omówili zagadnienia dotyczące używek. Wyjaśnili, jakie mogą być konsekwencje prawne i skutki zdrowotne ich zażywania. Wymienione zostały instytucje, które udzielają pomocy w walce z uzależnieniami.
Policjanci omówili, jakie konsekwencje ponosi nieletni za popełnione przestępstwa lub wykroczenia oraz algorytm postępowania funkcjonariuszy Policji w przypadku ujawnienia nieletniego przejawiającego symptomy demoralizacji.
kom. Wioleta Burzych