Debatowali o przemocy i agresji rówieśniczej
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żninie wspólnie z dyrektorem Szkoły Podstawowej w Gąsawie zorganizowali debatę pn. „Przemoc i agresja rówieśnicza”. Podczas spotkania poruszano tematy związane z odpowiedzialnością młodzieży za popełnione czyny zabronione. Ponadto funkcjonariusze przedstawili, w jaki sposób działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacja „Moja Komenda”. Była to również dobra okazja do wymiany informacji na temat zagrożeń i poznania społecznych oczekiwań.
Wczoraj (21.11.23) w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Gąsawie odbyła się debata poświęcona zjawisku przemocy pn. „Przemoc i agresja rówieśnicza”
W debacie udział wzięli: Z-ca Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego podinsp. Krzysztof Jaźwiński, koordynator ds. profilaktyki społecznej mł. asp. Katarzyna Leszczyńska-Krawczyk, dzielnicowi z rejony gminy Gąsawa: asp. Karol Susz i mł. asp. Dawid Superczyński. W spotkaniu uczestniczyli współorganizatorzy debaty–przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Gąsawie w osobach: Dyrektor Pan Jacek Superczyński, pedagog szkolny Pani Danuta Górna, psycholog szkolny Pani Helena Górna oraz zaproszeni goście Pan Henryk Pawlaczyk Kurator Specjalista Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Żninie, Pani Dyrektor Barbara Szewczyk oraz Pani pedagog Magdalena Ulatowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żninie, Pan Karol Wrzesiński Kierownik Referatu Oświaty, Turystyki i Sportu Urzędu Gminy w Gąsawie oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Gąsawie.
Na początku głos zabrał dyrektor szkoły Pan Jacek Superczyński, który przywitał zebranych i zaprosił do debaty. Do uczestników skierował prośbę o wysłuchanie tak ważnej tematyki dotyczącej bezpieczeństwa młodych osób.
Mł. asp. Katarzyna Leszczyńska-Krawczyk wyjaśniała co to jest przemoc i agresja. Opowiedziała czym te zjawiska się charakteryzują oraz jakie mogą przybierać formy. Wytłumaczyła zasady odpowiedzialności prawnej młodzieży wynikające z ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Policjantka podała przekłady zachowań określanych jako demoralizacja oraz czynów karalnych, które były prowadzone przez żnińskich mundurowych. Wymieniła środki, które wobec młodych osób może zastosować dyrekcja szkoły, policja oraz sąd. Prelegentka podkreśliła, że nie można być obojętnym na ludzką krzywdę, należy reagować kiedy jesteśmy świadkami przemocy i działać, kiedy są łamane prawa człowieka.
Następnie pedagog szkolny Pani Danuta Górna opowiedziała o roli pracowników szkoły w przeciwdziałaniu oraz eliminowaniu skutków przemocy oraz agresji szkolnej. Pani psycholog Helena Górna natomiast wskazała u kogo można szukać pomocy, wymienione zostały instytucje pomocowe. Jednak pani pedagog zachęcała przede wszystkim do sygnalizowania problemów w tym obszarze w pierwszej kolejności osobom z bliskiego otoczenia.
Pani Dyrektor Barbara Szewczyk i Pani pedagog Magdalena Ulatowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żninie wyjaśniły jak czuje się ofiara przemocy i jakie mogą być skutki psychologiczne dla ofiary, świadków i sprawcy agresji.
W dalszej części kurator Pan Henryk Pawlaczyk opowiedział o skutkach popełnienia czynu karalnego lub przejawów demoralizacji na gruncie ustawy o wspieraniu i resocjalizacji. Wyjaśnił jakie konsekwencje ponoszą nieletni sprawcy. Odniósł się również do sytuacji, które mogą poważnie zagrażać życiu i zdrowiu młodych osób np. poprzez zażywanie środków odurzających, spożywanie alkoholu czy palenie papierosów.
Następnie mł. asp. Dawid Superczyński opowiedział o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem której obywatele mogą zgłaszać niepokojące zagrożenia znajdujące się w ich otoczeniu. Wyjaśnił, w jaki sposób można to zrobić w praktyce. W ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” policjant przedstawił dane kontaktowe do dzielnicowych z rejony gminy Gąsawa. Zachęcał do korzystania z aplikacji mobilnej „Moja Komenda”.
Po prezentacjach i wystąpieniach przyszedł czas na dyskusję.
Pan Dyrektor Jacek Superczyński podsumował debatę. Podkreślił, że o zjawisku przemocy i agresji warto i należy rozmawiać, w aspekcie działań profilaktycznych, a także post incydentalnych, aby zminimalizować ich skutki. Kilka słów podsumowania wygłosili także zaproszeni goście. Mł. asp. Katarzyna Leszczyńska-Krawczyk w związku z obchodzonym w dniu debaty „Dniem Życzliwości”, życzyła młodzieży, aby taki dzień mieli na co dzień.
kom. Wioleta Burzych