Wiadomości

Uwaga na oszustów podających się za policjantów!

Data publikacji 09.05.2024

Oszustwa metodą na wnuczka, policjanta, funkcjonariusza CBŚ, prokuratora czy pracownika administracji, to sposoby na wyłudzenia pieniędzy, najczęściej od osób starszych. Działania przestępców ewoluują, wymyślają nowe metody, podszywając się pod przedstawicieli zawodów budzących powszechne zaufanie. Dlatego przypominamy jakie środki ostrożności należy zachować, aby nie paść ofiarą tego typu działań. Przede wszystkim zapamiętajmy podstawową zasadę. Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie gotówki!

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Jednakże przestępcy nie pozostają  w tyle i stale modyfikują swoje działania. Ostatnio często wykorzystywaną przez nich metodą jest tzw. oszustwo „na policjanta”. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od osób starszych. 

W tego typu przypadkach algorytm postępowania oszustów jest bardzo podobny. Osoba podająca się za policjanta dzwoni do osoby starszej, przekazując informację, iż jeden z członków jej rodziny był sprawcą wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Rzekomy sprawca zdarzenia miał trafić do policyjnego aresztu, jednakże istnieje możliwość jego zwolnienia pod warunkiem przekazania odpowiedniej sumy gotówki. Częstą są to kwoty rzędu kilkunastu czy kilku dziesięciu tysięcy złotych, co w wielu przypadkach dla osoby starszej są to oszczędności całego życia. Oszuści w swych działaniach są bezwzględni, umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby. Fałszywy funkcjonariusz przekazuje, że po odbiór gotówki we wskazanym miejscu, niejednokrotnie w miejscu zamieszkania ofiary zgłosi się do Seniora inna osoba. Zaraz po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają.

Aby nie paść ofiarą tego typu działań przede wszystkim należy zachować ostrożność. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy. 

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Pamiętajmy, aby zweryfikować informację, czy dzwonił do nas rzeczywisty policjant, zadzwońmy do jednostki Policji, której funkcjonariuszem miała być osoba dzwoniąca, ale to połączenie wykonujemy zawsze ze swojego telefonu. Sprawcy wyłudzeń działają w ramach zorganizowanych grup przestępczych. Tworzą rozbudowane struktury, w których każdy pełni określoną rolę, fałszywy policjant może poinformować, że przekieruje nasza rozmowę do dyżurnego jednostki,  ale tak naprawdę będzie to inny członek grupy. Ponadto zadzwońmy do wskazanego w rozmowie członka rodziny, czy rzeczywiście brał udział w zdarzeniu drogowym i potrzebuje pomocy. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Zwracamy się także z apelem do rodzin seniorów, zwłaszcza ludzi młodych, informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. 

Powrót na górę strony