Debata społeczna o przemocy i agresji rówieśniczej
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żninie, wspólnie z dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie, powiat żniński, zorganizowali debatę pn. „Przemoc i agresja rówieśnicza”. Była to już kolejna edycja spotkania o tej tematyce, a pierwsza odbyła się w listopadzie ubiegłego roku. Podczas debaty poruszano tematy związane z odpowiedzialnością młodzieży za popełnione czyny zabronione, a także podsumowano podjęte działania, mające na celu zapobieganie agresji i przemocy rówieśniczej.
Wczoraj (12.06.24) w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie odbyła się debata poświęcona zjawisku przemocy pn. „Przemoc i agresja rówieśnicza”. Była to druga z kolei debata na terenie tej placówki oświatowej, pierwsza odbyła się w listopadzie 2023 roku. Spotkanie miało na celu omówienie zjawiska przemocy i agresji wśród młodzieży, konsekwencji wynikających z tego typu zachowań, a także podsumowano podjętych działania które mają na celu zapobieganie tego typu zjawiskom.
W debacie udział wzięli: Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego asp. sztab. Tomasz Fliciński, pełniąca obowiązki koordynator ds. profilaktyki społecznej sierż. Milena Wolska, dzielnicowi z rejony gminy Gąsawa: st. asp. Karol Susz i asp. Dawid Superczyński. Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy reprezentował nadkom. Adam Kumkowski. W spotkaniu uczestniczyli współorganizatorzy debaty–przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Gąsawie w osobach: Dyrektor Pani Agnieszka Kozłowska, pedagog szkolny Pani Danuta Górna, psycholog szkolny Pani Helena Górna oraz zaproszeni goście Pan Henryk Pawlaczyk Kurator Specjalista Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Żninie, Pani Magdalena Burzyńska z Urzędu Miasta i Gminy w Gąsawie oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Gąsawie.
Na początku głos zabrała dyrektor szkoły Pani Agnieszka Kozłowska, który przywitał zebranych i zaprosiła do debaty. Do uczestników skierowała prośbę o wysłuchanie tak ważnej tematyki dotyczącej bezpieczeństwa młodych osób.
Sierż. Milena Wolska wyjaśniała co to jest przemoc i agresja. Opowiedziała czym te zjawiska się charakteryzują oraz jakie mogą przybierać formy. Wytłumaczyła zasady odpowiedzialności prawnej młodzieży wynikające z ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Policjantka podała przekłady zachowań określanych jako demoralizacja oraz czynów karalnych. Wymieniła środki, które wobec młodych osób może zastosować dyrekcja szkoły, policja oraz sąd. Prelegentka podkreśliła, że nie można być obojętnym na ludzką krzywdę, należy reagować kiedy jesteśmy świadkami przemocy i działać, kiedy są łamane prawa człowieka.
Następnie pedagog szkolny Pani Danuta Górna opowiedziała o roli pracowników szkoły, w przeciwdziałaniu oraz eliminowaniu skutków przemocy oraz agresji szkolnej. Pani pedagog przedstawiła jakie działania podejmowane są na terenie szkoły w walce z opisaną tematyką. Na terenie szkoły cyklicznie odbywają się zajęcia profilaktyczne prowadzone przez wychowawców, pedagoga jak i psychologa szkolnego. W kwietniu br. uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w profilaktycznym spektaklu „Chemiczna zmiana nastroju, kontra pozytywne emocje bez dopalaczy” Wśród uczniów tych klas została także przeprowadzona ankieta anonimowa pod hasłem „ Problem przemocy w opinii uczniów”
Pani psycholog Helena Górna natomiast wskazała u kogo można szukać pomocy, wymienione zostały instytucje pomocowe. Zachęcała przede wszystkim do sygnalizowania problemów w tym obszarze w pierwszej kolejności osobom z bliskiego otoczenia.
W dalszej części kurator Pan Henryk Pawlaczyk opowiedział o skutkach popełnienia czynu karalnego lub przejawów demoralizacji na gruncie ustawy o wspieraniu i resocjalizacji. Wyjaśnił jakie konsekwencje ponoszą nieletni sprawcy. Odniósł się również do sytuacji, które mogą poważnie zagrażać życiu i zdrowiu młodych osób np. poprzez zażywanie środków odurzających, spożywanie alkoholu czy palenie papierosów.
Ponownie głos zabrała sierż. Milena Wolska, która podsumowała podejmowane działania ze strony Policji, które polegają przede wszystkim na utrzymywaniu stałem współpracy z placówką oświatową, w tym także wymiany informacji na temat zagrożeń. Dodała, że od czasu ostatniej debaty zwiększona została ilość pogadanek profilaktycznych z uczniami, które realizuje koordynator ds. profilaktyki społecznej oraz dzielnicowi.
Następnie asp. Dawid Superczyński opowiedział o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem której obywatele mogą zgłaszać niepokojące zagrożenia znajdujące się w ich otoczeniu. Wyjaśnił, w jaki sposób można to zrobić w praktyce. W ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” policjant przedstawił dane kontaktowe do dzielnicowych z rejony gminy Gąsawa. Zachęcał do korzystania z aplikacji mobilnej „Moja Komenda”.
Po prezentacjach i wystąpieniach przyszedł czas na dyskusję.
Pani Dyrektor Agnieszka Kozłowska podsumowała debatę. Podkreśliła, że o zjawisku przemocy i agresji warto i należy rozmawiać, w aspekcie działań profilaktycznych, a także post incydentalnych, aby zminimalizować ich skutki. W związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym zarówno dyrekcja szkoły jak i wszyscy pozostali zaproszeni goście życzyli uczniom spokojnego wypoczynku wolnego od jakichkolwiek zagrożeń.