Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – skuteczny sposób komunikowania się obywateli z Policją
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to nowoczesna platforma wymiany informacji pomiędzy społeczeństwem a Policją. To interaktywne narzędzie doskonale sprawdza się w zakresie eliminowania lokalnych zagrożeń. Od początku roku mieszkańcy powiatu żnińskiego zgłosili 502 zagrożenia. Działania podjęte przez policjantów doprowadziły do wyeliminowania potwierdzonych zgłoszeń.
Mieszkańcy naszego powiatu bardzo chętnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od początku 2024 roku za jej pośrednictwem zostały zgłoszone 502 zagrożenia, z czego ponad 100 dotyczyło gminy Żnin. Tym sposobem, mieszkańcy mają swój wkład w bezpieczeństwo, a służby powołane do jego zapewnienia, realizują swoje zadania.
Najczęściej obywatele sygnalizują zagrożenia dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa w ruchu drogowym – przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie czy niewłaściwa infrastruktura drogowa. Sporą część zgłoszenie stanowi także zagrożenie polegające na spożywaniu alkoholu w miejscu zabronionym. Tego typu zgłoszenia wywołują adekwatną reakcję odpowiednich służb. Funkcjonariusze kierowani na miejsce zagrożenia weryfikują przekazaną przez obywateli informację, w przypadku potwierdzenia podejmują czynności zmierzające do jego wyeliminowania.
Przypominamy, że za pośrednictwem KMZB można zgłosić sytuacje niebezpieczne w naszym otoczeniu, społecznie uciążliwe, jednak nie wymagające natychmiastowej interwencji Policji. W tym przypadku do dyspozycji obywateli nadal pozostaje numer alarmowy 112. Za pośrednictwem KMZB można sygnalizować następujące zagrożenia: Akty wandalizmu, Dzikie kąpieliska, Dzikie wysypiska śmieci, Grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją, Kłusownictwo, Miejsce niebezpieczne na terenach wodnych, Miejsce niebezpieczne na wodach, Miejsce niebezpiecznej działalności rozrywkowej, Nielegalna wycinka drzew, Nielegalne rajdy samochodowe, Nieprawidłowe parkowanie, Niestrzeżone przejście przez tory, Niestrzeżony przejazd kolejowy, Niewłaściwa infrastruktura drogowa, Niszczenie zieleni, Osoba bezdomna wymagająca pomocy, Poruszanie się po terenach leśnych quadami, Przekraczanie dozwolonej prędkości, Spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, Utonięcia, Używanie środków odurzających, Wałęsające się bezpańskie psy, Wypalanie traw, Zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych, Znęcanie się nad zwierzętami, Zła organizacja ruchu drogowego i Żebractwo.
Do zgłoszenia za pośrednictwem KMZB można dodać opis, a nawet załączyć zdjęcie. Przekazanie jak najobszerniejszej informacji w opisie, zwłaszcza dotyczącej daty popełnienia czynu z pewnością ułatwi proces weryfikacji.
Zachęcamy do korzystania z mapy!