Uwaga na internetowych oszustów!
Otaczająca nas rzeczywistość nieustannie ewoluuje, niestety także i metody działań przestępców. Oszustwa na BLIK-a, pracownika banku, na „policjanta” to tylko niektóre sposoby działania osób, które chcą wyłudzić od nas pieniądze. Oszuści przez cały czas są aktywni. Pomimo licznych akcji informacyjnych przestrzegających przed tego typu praktyką, nadal wiele osób nie zachowuje wymaganej czujności. Od tego typu problemów nie są wolni także mieszkańcy naszego powiatu, o czym świadczy poniżej opisany przykład.
Wczoraj (7.08.2024) do Komendy Powiatowej Policji w Żninie zgłosiła się 75-letnia mieszkanka powiatu żnińskiego, która przekazała funkcjonariuszom, iż padła ofiara oszusta internetowego. Kobieta w połowie lipca br. na jednym z portali społecznościowych zauważyła ogłoszenie o możliwości zainwestowania pieniędzy. Postanowiła na nie zareagować, gdzie zarejestrowała swoje dane kontaktowe, w efekcie czego nazajutrz zadzwonił do niej rzekomy analityk finansowy. Pokrzywdzona, nie podejrzewając złych intencji rozmówcy, w okresie kilkunastu dni na żądanie tego mężczyzny generowała kody BLIK, które następnie podawała przez telefon. Gdy zorientowała się, ze mogła paść ofiarą oszustwa mężczyzna zerwał kontakt. Niestety w wyniku tej działalności kobieta straciła pieniądze w łącznej kwocie 135 tysięcy złotych.
Trwają czynności zmierzające do ustalenia sprawcy czynu i odzyskania utraconych środków pieniężnych.
Na kanwie tego wydarzenia chcemy po raz kolejny ostrzec nie tylko Seniorów, ale także wszystkich pozostałych, gdyż każdy z nas może stać się potencjalna ofiarą tego typu przestępczej działalności.
Zapamiętajmy kilka podstawowych zasad!
Sprawcy podszywają się m.in. pod analityków finansowych zachęcających do inwestowania, pod pracowników poczty, którzy niby muszą zweryfikować błędny adres do korespondencji czy też pracowników banku informujących o rzekomym zagrożeniu naszych oszczędności. Powszechnym nadal jest również tzw. oszustwa na wnuczka, który spowodował wypadek tudzież podawanie się za policjantów, prowadzących akcję przeciwko oszustom, czy też kierowanie za pośrednictwem portali społecznościowych prośby o przesłanie kodu BLIK. Bądźmy czujni i nie przekazujmy kodów BLIK za pośrednictwem aplikacji, mediów społecznościowych. Nie przekazujmy żadnych pieniędzy nieznanym osobom, również tym podającym się za przedstawicieli różnych instytucji. Oszuści celowo podają się za przedstawicieli zawodów cieszących się społecznym zaufaniem. Dlatego pokrzywdzeni nie podejrzewając złych intencji swoich rozmówców, przekazują informacje, pieniądze, ufając, że po drugiej stronie jest faktyczny przedstawiciel danego zawodu. Nie podawajmy swoich danych osobowych i innych, które posłużą w konsekwencji do dokonania oszustw. Sposoby działania są różnorodne i tylko ogromna czujność może nas uchronić przed nieszczęściem.
Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy czy wartościowych rzeczy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana, bardzo często wcześniej przekazując oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągając kredyty.
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.