Wsiedli za kierownicę pomimo, że nie powinni tego robić
Podczas minionego weekendu policjanci żnińskiego garnizonu zatrzymali trzech kierujących, którzy nie powinni siadać za kierownicę. Mężczyźni byli nietrzeźwi, a na domiar złego dwóch posiadało sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Za swoje czyny odpowiedzą teraz przed sądem.
W piątek (6.09.24) w godzinach wieczornych barcińscy policjanci otrzymali informację, iż na terenie gminy Łabiszyn może poruszać się samochodem jeden z mieszkańców, który posiada sądowy zakaz kierowania. Mundurowi podczas patrolu zauważyli audi, którym kierował wskazany mężczyzna. Zatrzymali go do kontroli. Podczas legitymowania funkcjonariusze ustalili, że Sąd Rejonowy w Bydgoszczy wobec 32-latka orzekł zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, obowiązujący od stycznia 2026 roku. Na tym jednak nie skończyły się jego problemy. Badanie policyjnym alkomatem wykazało ponad 0,5 promila alkoholu.
W niedzielę (8.09.24) na jednej z barcińskich ulic policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego osobowym renault, ponieważ sposób jego jazdy wskazywał, że może znajdować się pod wpływem alkoholu. Podejrzenia okazały się całkowicie słuszne, gdyż 45-letni mieszkaniec gminy Barcin miał w organizmie ponad 2,5 promila oraz posiadał 5-letni zakaz kierowania. Jakby tego było mało, pijany kierowca był poszukiwany listem gończym przez Sąd Rejonowy Kraków-Śródmieście, celem odbycia zastępczej kary aresztu. 45-latek został zatrzymany. Dziś trafił do Zakładu Karnego.
Tego samego dnia (8.09.24), w Rogowie przy ulicy Kościelnej, dzielnicowi z janowieckiego komisariatu kontrolując 47-letniego motorowerzystę, wyczuli od niego silny zapach alkoholu. Okazało się, że mieszkaniec gminy Żnin również był nietrzeźwy. Wynik badania wyniósł blisko 1,5 promila.
Za kierowanie pojazdem mechanicznym, w stanie nietrzeźwości przewidziana jest kara pozbawienia wolności do 3 lat oraz zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi na okres od 3 do 15 lat. Natomiast za niestosowania się do orzeczonego przez sąd zakazu grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.