Wiadomości

Policjanci przestrzegają seniorów w ramach obchodów „Dnia seniora”

Data publikacji 02.10.2024

W ramach obchodów „Dnia seniora”, żnińscy policjanci wspólnie z przedstawicielem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Żninie zorganizowali spotkanie z seniorami na terenie Dziennego domu seniora, podczas którego przekazali informacje na temat bezpiecznych zachowań, korzyści wynikających z bezgotówkowego obrotu pieniędzmi w myśl akcji „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”, promowali akcję profilaktyczną „#ZnamTeNumery”, a także „Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa”.

Wczoraj (1.10) żnińscy mundurowi uczestniczyli w spotkaniu na terenie Dziennego domu seniora w Żninie, poświęconym bezpieczeństwu seniorów w ramach ogólnopolskiego „Dnia seniora”. Przedsięwzięcie to zainicjowane zostało we współpracy z przedstawicielem żnińskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Żninie, który zachęcał do bezgotówkowego obrotu pieniędzmi w promowanej przez „ZUS: kampanii pod hasłem „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”. Natomiast policjanci podczas prelekcji przestrzegali w głównej mierze przed oszustwami, których ofiarami coraz częściej padają właśnie osoby starsze. Problem ten, jak pokazują statystyki policyjne, dotyka, co najmniej kilku tysięcy seniorów rocznie. Najczęstszym sposobem na oszukanie osób w podeszłym wieku, jaki wykorzystują przestępcy to niesławna metoda „na wnuczka”, która polega na podszywaniu się już nie tylko pod członka rodziny, ale również przedstawiciela zawodu zaufania społecznego, jakim jest policjant, urzędnik, pracownik MOPS, czy prokurator lub inne osoby, a kreatywność sprawców tych oszustw nie zna granic i to tylko po to, aby skuteczniej wykorzystać łatwowierność osób starszych. Dalego mundurowi oprócz pogadanki, zaprezentowali również opracowane na potrzeby kampanii filmiki pokazujące metody działania sprawców oraz sposoby na to, jak nie stać się ofiarą przestępstwa. W ten sposób policjanci chcą zminimalizować skale oszustw przy wykorzystaniu psychomanipulacji na szkodę osób starszych.

Spotkanie to stałą się również okazją do promowania aplikacji „Moja Komenda” oraz serwisu internetowego „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, dzięki którym każdy może mieć lokalnie wpływ na poziom bezpieczeństwa w danym mieście, dzielnicy, czy też ulicy.

Na zakończenie, nie mogło zabraknąć upominków w postaci kamizelek odblaskowych, które sprawiają, że pieszy, rowerzysta jest bardziej widoczny na drodze, co w okresie jesienno-zimowym, z uwagi na szybko zapadający zmrok, trudne warunki atmosferyczne, ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa.

Powrót na górę strony