Debatowali o bezpieczeństwie wśród Seniorów
Zapewnienie bezpieczeństwa Seniorom jest jednym z priorytetowych działań Policji. W tym celu niezbędnym jest podejmowanie działań profilaktycznych adresowanych właśnie do tej grupy wiekowej. Dlatego wczoraj w Gminnym Domu Kultury w Rogowie, w ramach obchodów „Dnia Seniora”, policjanci żnińskiej komendy we współpracy z kierownictwem tej placówki przeprowadzili debatę społeczną zatytułowaną „Bezpieczeństwo Seniorów”.
Wczoraj (20.10.24), w ramach obchodów „Dnia Seniora” w Gminnym Domu Kultury w Rogowie odbyła się debata społeczna pod tytułem „Bezpieczeństwo Seniorów”.
W debacie udział wzięli: Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Żninie mł. insp. dr Klaudia Ryczek, Z-ca Naczelnika Wydziału Prewencji podinsp. Krzysztof Jaźwiński, pełniący obowiązki koordynatora ds. profilaktyki społecznej mł. asp. Adam Czarnecki. Komisariat Policji w Janowcu Wielkopolskim reprezentował Kierownik Rewiru Dzielnicowych mł.asp. Paweł Wiśniewski. W spotkaniu uczestniczyli współorganizatorzy debaty: Wójt Gminy Rogowo Pan Tomasz Michalczak oraz Dyrektor Gminnego Domu Kultury w Rogowie Pani Anna Jarecka. Nie zabrakło także Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rogowie Pani Marioli Kuchcińskiej.
Spotkanie rozpoczął moderator debaty, Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Żninie, asp. Michał Robakowski, który powitał zaproszonych gości oraz przybyłych uczestników.
Następnie głos zajęli kolejno Pan Tomasz Michalczak - Wójt Gminy Rogowo oraz mł. insp. dr Klaudia Ryczek. W swych wystąpieniach oboje podkreślali jak ważne w zapobieganiu przestępstw polegających na oszustwie osób starszych, są właśnie tego typu spotkania. Pani Komendant kierując swoje słowa do uczestników, wyraziła nadzieję, że po wysłuchaniu prelekcji wzbogacą się o cenna wiedzę i będą potrafili skutecznie zastosować ją w praktyce.
To właśnie problematyka dotycząca oszustw osób w podeszłym wieku była jednym z kluczowych tematów. Podinspektor Krzysztof Jaźwiński – Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KPP w Żninie omówił metody jakimi posługują się oszuści oraz przedstawił sposoby jak ustrzec się przed tego typu zjawiskami. Zaprezentował również opracowane filmy na potrzeby kampanii #ZnamTeNumery., które mają na celu zminimalizowanie skali oszustw przy wykorzystaniu psychomanipulacji. Wyjaśniając na czym polega jedna ze metod „na policjanta” podkreślał, że Policjanci nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy czy wartościowych rzeczy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami.
Młodszy aspirant Adam Czarnecki opowiedział o aplikacji mobilnej „Moja Komenda”. Zachęcał do korzystania z tego narzędzia. Wyjaśnił, że przede wszystkim ułatwia ona kontakt z Policją, pozwala w szybki i łatwy sposób wyszukać adres dowolnej jednostki oraz zawiera dane kontaktowe wszystkich dzielnicowych.
Aspirant Michał Robakowski opowiedział o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem której obywatele mogą zgłaszać niepokojące zagrożenia znajdujące się w ich otoczeniu. Wytłumaczył, w jaki sposób można to zrobić w praktyce. Objaśnił także w jaki sposób postępują policjanci, po uzyskaniu informacji o naniesieniu na mapę zagrożenia i jak wygląda proces ich weryfikacji.
Młodszy aspirant Paweł Wiśniewski w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” udostępnił uczestnikom spotkania dane kontaktowe dzielnicowych z rejonu gminy Rogowo. Wyjaśnił, w jaki sposób postępują policjanci, po uzyskaniu informacji o naniesieniu na mapę zagrożenia i jak wygląda proces jego weryfikacji.
Po zakończeniu części prowadzonej przez mundurowych, pomiędzy uczestnikami debaty wywiązała się dyskusja. Mieszkańcy gminy mieli do prowadzących szereg pytań. Debatowano m. in. o kwestiach związanych z bezpieczeństwem w sieci, funkcjonowaniem nr alarmowego 112, a także narzędzi internetowych takich jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mieszkańcy przekazali ponadto, w jakich rejonach chcieliby wiedzieć częściej policyjne patrole.
W dyskusji głos zabrała również Pani Mariola Kuchcińska, która przypomniała o gminnej kampanii pod hasłem „Stop Przemocy”, w ramach której realizowanych jest szereg działań o charakterze profilaktycznym, edukacyjnym, wychowawczym i informacyjnym. Kierownik GOPS apelowała do słuchaczy, aby będąc ofiarą lub świadkiem przemocy nie wstydzić się prosić o pomoc.
Po wyczerpaniu pytań policjanci sformułowali wnioski. Podinspektor Krzysztof Jaźwiński podsumował wydarzenie i podziękował wszystkim, którzy wzięli w nim udział.
Żnińscy policjanci serdecznie dziękują kierownictwu Gminnego Domu Kultury w Rogowie za pomoc i przychylność w organizacji tej społecznej debaty.