Policjanci z wizytą w szkołach
W ostatnich dniach policjanci żnińskiego garnizonu odbyli szereg spotkań z uczniami szkół na terenie naszego powiatu. Adresatami byli zarówno najmłodsi jak i nastolatkowie. Tematem było szeroko rozumiane bezpieczeństwo dzieci oraz młodzieży, wpisujące się w założenia ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”.
Policjanci angażują się w działania edukacyjne skierowane do najmłodszych. W ramach inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa odwiedzają szkoły i przedszkola, by rozmawiać z dziećmi na temat zasad ruchu drogowego, zachowania się w sytuacjach zagrożenia oraz promowania kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”. Podczas takich spotkań dzieci mogą nie tylko zdobyć cenną wiedzę, ale również zrozumieć, że policjanci są po to, aby im pomagać i wspierać ich w trudnych sytuacjach.
Dlatego w ostatnich dniach mundurowi żnińskiego garnizonu odwiedzili placówki edukacyjne na terenie naszego powiatu. Dzielnicowi z janowieckiego komisariatu oraz łabiszyńskiego posterunku rozmawiali z najmłodszymi z Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gościeszynie oraz z uczniami klas I – III Szkoły Podstawowej w Ojrzanowie. Podczas pogadanek przypomnieli, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, aby zwracać uwagę na sygnalizację świetlną i korzystać z przejść dla pieszych. Przekazali również wiedzę na temat noszenia elementów odblaskowych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Nie zabrakło ponadto porad dotyczących kontaktów z obcymi, jak reagować, gdy ktoś nieznajomy próbuje nawiązać z nimi kontakt, oraz jak unikać niebezpiecznych sytuacji.
Natomiast z nastolatkami z klasy 7 Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wlkp. w Żninie spotkali się funkcjonariusze żnińskiej komendy. Tematem przewodnim prelekcji były zagadnienia związane z przemocą rówieśniczą oraz hejtem. Przemoc rówieśnicza, zarówno fizyczna, jak i psychiczna, a także hejt w internecie to zjawiska, z którymi coraz częściej mają do czynienia uczniowie. Mundurowi zwrócili uwagę, że ofiary tych działań bardzo często boją się szukać pomocy, co pogłębia ich cierpienie. Prelegenci przedstawili podstawowe formy przemocy, wskazując na różnice między przemocą fizyczną, psychiczną, a cyberprzemocą, która z uwagi na rosnącą popularność mediów społecznościowych staje się coraz powszechniejsza. Omówili również konsekwencje prawne, jakie mogą spotkać sprawców przemocy i hejtu, wyjaśnili, że nawet młode osoby mogą ponieść odpowiedzialność za swoje czyny.
Tego typu spotkania są niezwykle ważne w procesie wychowawczym. To kolejny krok w stronę zwiększania bezpieczeństwa w szkołach. Warto, aby zarówno dzieci, jak i dorośli pamiętali, że przemoc nigdy nie jest rozwiązaniem, a dostęp do pomocy jest zawsze możliwy.