Debatowali o bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu drogowego
Podejmowanie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa, zmniejszenia liczby wypadków oraz budowania kultury i wzajemnego szacunku w ruchu drogowym, jest jednym z priorytetów Policji. Dlatego wczoraj w Żnińskim Domu Kultury, policjanci miejscowej komendy przeprowadzili debatę społeczną zatytułowaną „Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego”.
Wczoraj (18.12.24r.), w Żnińskim Domu Kultury w Rogowie odbyła się debata społeczna pod tytułem „Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego”.
W debacie udział wzięli: Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji podinsp. Krzysztof Jaźwiński, Wydział Ruchu Drogowego reprezentował mł. asp. Marcin Marciniak. Nie zabrakło także przedstawiciela Polskiego Związku Motorowego w Bydgoszczy – Pana Krzysztofa Studzińskiego.
Spotkanie rozpoczął moderator debaty, Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Żninie, asp. Michał Robakowski, który powitał zaproszonych gości oraz przybyłych uczestników.
Następnie głos zajął mł. asp. Marcin Marciniak, który omówił podstawowe kwestie związane z bezpieczeństwem oraz zasadami poruszania się niechronionych uczestników na drogach publicznych. Przy wykorzystaniu specjalnie przygotowanej prezentacji, przybliżył najważniejsze przepisy regulujące zasady dotyczące ruchu pieszych i cyklistów oraz omówił najczęstsze przewinienia popełniane przez tę grupę. Prelegent ponadto zwrócił szczególną uwagę na fakt, że piesi wciąż stanowią znaczną grupę ofiar wypadków. Statystyki przedstawione przez funkcjonariuszy obrazują, że najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem pieszych to, nieustąpienie pierwszeństwa na przejściach oraz ich niewłaściwe zachowanie, takie jak przechodzenie w miejscach niedozwolonych.
Pan Krzysztof Studziński z PZMot w Bydgoszczy jako doświadczony instruktor nauki jazdy oraz szkoleniowiec kierowców rajdowych podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat współistnienia pieszych i kierowców na drogach. Udzielił cennych rad zarówno pieszym jaki i zmotoryzowanym. Zwrócił uwagę na znaczenie właściwego przewidywania zachowań innych użytkowników drogi oraz konieczność zachowania szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych jak i zasady ograniczonego zaufania. Podkreślił również, że edukacja kierowców w zakresie kultury jazdy i szacunku wobec pieszych jest kluczowa dla poprawy bezpieczeństwa.
Podinspektor Krzysztof Jaźwiński omówił zasady użytkowania aplikacji mobilnej „Moja Komenda”. Zachęcał do korzystania z tego narzędzia. Wyjaśnił, że przede wszystkim ułatwia ona kontakt z Policją, pozwala w szybki i łatwy sposób wyszukać adres dowolnej jednostki oraz zawiera dane kontaktowe wszystkich dzielnicowych. Wskazał także na ważność innego internetowego narzędzia ułatwiającego kontakt obywatela z funkcjonariuszami, czyli Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przypomniał, że za jej pośrednictwem mieszkańcy mogą zgłaszać niepokojące zagrożenia znajdujące się w ich otoczeniu. Wytłumaczył, w jaki sposób można to zrobić w praktyce. Objaśnił także w jaki sposób postępują policjanci, po uzyskaniu informacji o naniesieniu na mapę zagrożenia i jak wygląda proces ich weryfikacji.
Po zakończeniu części prowadzonej przez mundurowych, pomiędzy uczestnikami debaty wywiązała się dyskusja. Mieszkańcy gminy mieli do prowadzących szereg pytań. Wśród najczęściej poruszanych tematów znalazły się:
- częstsze kontrole Policji w pobliżu szkół i przedszkoli,
- edukacja i kształtowanie prawidłowych postaw wśród najmłodszych użytkowników dróg.
Po wyczerpaniu pytań policjanci sformułowali wnioski. Podinspektor Krzysztof Jaźwiński podsumował wydarzenie i podziękował wszystkim, którzy wzięli w nim udział.
Debata była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów między mieszkańcami a Policją. Jej efektem ma być nie tylko poprawa świadomości uczestników ruchu drogowego, ale także wprowadzenie konkretnych działań, które przyczynią się do ograniczenia liczby wypadków z udziałem pieszych. Policjanci zapowiedzieli organizację kolejnych spotkań, aby na bieżąco monitorować sytuację i reagować na potrzeby społeczności.