Wiadomości

Uwaga na dzikie zwierzęta na drodze!

Data publikacji 30.04.2025

Policjanci apelują o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze w rejonie lasów, a także pól, gdzie niebezpieczeństwo nagłego pojawienia się dzikich zwierząt jest bardzo duże. Zderzenie z dzikiem, sarną czy jeleniem może nie tylko zakończyć się poważnymi uszkodzeniami pojazdu, ale również stanowić realne zagrożenie dla życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego.

Od początku roku, na drogach powiatu żnińskiego odnotowaliśmy 25 zdarzeń drogowych z udziałem dzikiej zwierzyny. Dlatego poniżej przypominamy kilka istotnych wskazówek jak się zachować, gdy dostrzeżemy zwierzę na drodze.

Zwierzęta najczęściej pojawiają się na drogach w godzinach porannych i wieczornych, gdy są aktywne i przemieszczają się w poszukiwaniu pożywienia. Szczególnie niebezpieczne są drogi przebiegające przez kompleksy leśne i w pobliżu pół uprawnych. Dlatego podróżując tego typu odcinkami dróg należy przede wszystkim zwolnić i uważnie obserwować otoczenie. Jeśli zwierzę nas dostrzeże, powinno zejść nam z drogi, jednakże pamiętajmy, że spłoszone i wystraszone może tak naprawdę uciec w każdym możliwym kierunku.  Jeśli się nie wystraszy, możemy próbować użyć sygnału dźwiękowego oraz mrugania światłami. Należy mieć też świadomość, że światła mogą też przykuć uwagę zwierzęcia i "unieruchomić je" prosto przed naszym nadjeżdżającym samochodem. Zmniejszenie prędkości i uważne ominięcie zwierzęcia jest najlepszym rozwiązaniem. Nie powinniśmy wychodzić z samochodu w celu płoszenia zwierzęcia, bo może być agresywne. Pamiętajmy, aby w awaryjnych sytuacjach zawsze stawiać swoje bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. 

Podróżując drogami leśnymi warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Administratorzy dróg ustawiają znaki ostrzegające o zwierzynie w miejscach, gdzie jej ruch jest intensywny. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta te znaki nie obowiązują i same wybierają drogi, którymi się poruszają. Wiele osób przemieszcza się nocą, ceniąc sobie mniejszy ruch na drodze. Jednak na terenach leśnych ruch zwierząt o tej porze zdecydowanie się zwiększa. 

Jeżeli doszło do zderzenia ze zwierzyną postępujemy podobnie jak w przypadku każdego innego zdarzenia drogowego, powinniśmy zabezpieczyć miejsce. Należy w odpowiedni sposób ustawić trójkąt ostrzegawczy oraz włączyć światła awaryjne, zwracając tym samym uwagę innych kierowców. W kolejnym kroku powinniśmy wezwać Policję. Jeśli w pobliżu jest ranne zwierzę można mu pomóc, pod warunkiem, że czujemy się bezpieczni. Należy pamiętać, że zwierzę po wypadku będzie w szoku, przez co może być agresywne. Nie powinno się również rannego albo martwego zwierzęcia zabierać, ponieważ stanowi ono własność Skarbu Państwa. 

Pamiętajmy, że na drodze najważniejsze jest skupienie i rozwaga kierowcy. Prędkość dostosowujemy nie tylko do warunków atmosferycznych, ale przede wszystkim do warunków panujących na drodze.

Powrót na górę strony