Wiadomości

Ostrzeżenie o kradzieżach i metodzie już nie tylko na „Wnuczka”. Bądźmy czujni.

Data publikacji 27.10.2016

Metoda "na wnuczka" polega się tym, że przestępca podaje się za kogoś z rodziny. Najczęściej na początku rozmowy próbuje przekonać swoje rozmówcę, że jest wnuczkiem, lub dawno niewidzianym krewnym. Prowadzona w ten sposób rozmowa ma na celu przekonanie, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje.

Po przekonaniu, że jest np. wnuczkiem , zwraca się z prośbą o udzielenie natychmiastowej pomocy finansowej ze względu na trudna sytuacje rodzinną, lub poważną chorobę członka rodziny. Przestępcy często w celu uzyskania pieniędzy mogą również konieczność pożyczenia pieniędzy uzasadniać wyjątkowymi promocjami na zakup towarów, awarię samochodu. W większości przypadków starają się wzbudzić w swojej potencjalnej ofierze żal, lub niepowtarzalność okazji. Oszust prosi o przygotowanie gotówki do odbioru z mieszkania ofiary lub wykonanie przelewu na konto bankowe albo nawet wspólne wyjście do oddziału banku, aby wypłacić pieniądze z konta. Zawsze oszust podsyła "zaufaną osobę", mówiąc, że nie może po pieniądze przyjechać osobiście, ale za chwilę przyjedzie po nie jakiś znajomy. Ofiara, wierząc że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona. W ostatnim czasie zdarzają się próby oszukania starszych osób metodą na tzw. wnuczka, którą sprawcy przez cały czas próbują udoskonalać i powołują się już nie tylko na rodzinę, ale nawet na funkcjonariuszy Policji, którzy rzekomo prowadzą działania, które mają na celu zatrzymać fałszywego wnuczka. Na szczęście osoby, które odebrały telefony i w rozmowie dowiedziały się o konieczności przekazania znacznych sum pieniędzy dla krewnego, lub policjanta nie dały się „nabrać”. Jak widać sprawcy nadal próbują w ten sposób pozbawić ludzi pieniędzy wykorzystując ich życzliwość oraz wrażliwość.

Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców powiatu by zadbali o bezpieczeństwo własne i swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania.

Ponadto bądźmy czujni w sytuacjach kiedy podróżujemy sami, wychodzimy z domu, lub prowadzimy samochód. Osoby, które chcą nas pozbawić pieniędzy, lub innych wartościowych pieniędzy cały czas szukają ku temu okazji.

- Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy.

- Nie należy odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. - Nie należy wydawać gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym.

- Nie należy wpuszczać do domu ankieterów, akwizytorów lub innych podejrzanie zachowujących się osób.

- Ponadto nie zatrzymuj swojego samochodu w miejscach zaciemnionych, z dala od innych osób, a jeżeli już jest taka konieczność zamknij drzwi i okna. Nie zostawiaj toreb, wartościowych przedmiotów na siedzeniach.

Dowodem, który przemawia za tym, aby przez cały czas być czujnym są zdarzenia, do których dochodzi na terenie kraju. Oszuści okradający Seniorów w dalszym ciągu oszukują metodą na tzw.: "wnuczka" i "policjanta". Zdarzyło się już na terenie kraju, że do mieszkania pokrzywdzonych weszła kobieta przedstawiając się jako pracownik socjalny i poinformowała o specjalnym rządowym programie prowadzonym dla emerytów, gdzie każda zgłoszona do programu osoba miałaby otrzymać kwotę 4 tysięcy złotych. Jednak wysokość kwoty będzie uzależniona od wysokości środków finansowych jakie posiadają zainteresowani. Domniemana pracownica socjalna, kiedy otrzymała oszczędności przekazane jej przez pokrzywdzonych, oświadczyła, że wraz z nią, w samochodzie jest ksiądz, który przeliczy przekazane pieniądze i wyliczy należną dopłatę, na co Seniorzy otrzymają stosowne pokwitowanie. Przekazując tą informację pokrzywdzonej, pod pretekstem liczenia pieniędzy przez rzekomego księdza, wyszła z mieszkania i odjechała. Dopiero wtedy pokrzywdzeni zorientowali się, że padli ofiarami oszustów.

Ważne: gdy ktoś zadzwoni zapuka do drzwi, próbuje namówić nas do podpisania umowy na usługi telekomunikacyjne, bądź zmianę umowy na korzystniejszą i pojawią się jakiekolwiek podejrzenia, że może to być oszust, natychmiast powiadom Policję na nr 997 lub 112.

Powrót na górę strony